De belastingaangifte: denk vooruit! Geplaatst door Roald Hamer op 2-10-2009 20:39:40
Je eigen onderneming: hoe zit dat met de belastingen?
Na een lange tijd van nadenken of misschien wel heel impulsief, is het er dan van gekomen: je bent gestart als ondernemer en krijgt te maken met de belastingdienst. Je was waarschijnlijk al bekend met de jaarlijkse aangifte inkomstenbelasting maar nu wordt deze aangifte een stuk complexer en dient de winst uit onderneming te worden bepaald en aangegeven.
Je bent je eigen onderneming waarschijnlijk gestart met de verwachting winst te gaan maken. Dat kan een winststreven op kortere of langere termijn zijn maar uiteindelijk zal de schoorsteen toch moeten roken. De belastingdienst wil hier natuurlijk graag van meeprofiteren. Zo is dat nu eenmaal geregeld in Nederland: over winst dient belasting te worden betaald! Uiteraard niet meer dan strikt noodzakelijk is, dus zorg je er voor dat je terzijde wordt gestaan door een deskundige op dat gebied wanneer je hier zelf onvoldoende kijk op hebt.
Tegen welke problemen kan je aanlopen? Een praktijkvoorbeeld.
Dat de belastingdienst de haar toekomende belasting wil ontvangen is dus duidelijk maar hoe snel gaat dat nu eigenlijk? Het antwoord hierop is: “in het begin meestal niet zo snel”. En dat levert in de praktijk nog wel eens (serieuze) problemen op. Vaak ontstaat er namelijk een situatie waarin je eerst lange tijd niets hoort van de fiscus en vervolgens opeens wordt aangeslagen voor 3 jaren, kort achter elkaar.
Stel dat je op 1 januari 2009 lekker van start bent gegaan. De omzet en winst is navenant en over het boekjaar 2009 behaal je een winst van €120.000,-. In februari 2010 valt de uitnodiging tot het doen van je aangifte inkomstenbelasting op de deurmat die je vóór 1 april 2010 in zou moeten dienen. Je bent nu echter ondernemer en je hebt het druk! Dus je vraagt zelf (of via het accountantskantoor dat je inmiddels hebt ingeschakeld om je fiscale zaken te behartigen) bij de belastingdienst om uitstel. In december 2010 verstuurt je accountant de aangifte en eind januari 2011 ontvang je de (voorlopige) aanslag. Er komt een bedrag van €40.000,- aan te betalen belasting uit over 2009. Dat bedrag had je accountant al voorgerekend bij het opstellen van de aangifte.
Wat de fiscus echter ook doet is dat zij er vanuit gaat dat het jaar 2010 (dat inmiddels ook achter de rug is) ook een goed jaar was en dat in lijn met 2009 eveneens een winst van €120.000,- is gemaakt. Hiervoor legt zij een voorlopige aanslag op. En als klap op de vuurpijl zal zij ook meteen een voorlopige aanslag voor 2011 opleggen omdat de veronderstelling is dat dit jaar zich ook analoog aan 2009 en 2010 zal gaan ontwikkelen. Kortom je krijgt in heel korte tijd drie aanslagen op de deurmat waarvan de eerste twee direct al (binnen de betalingstermijn) voldaan moeten worden! Ook zal de belastingdienst bij de aanslag van 2009 rente in rekening brengen die qua percentage vaak hoger is dan je op je spaarrekening kan ontvangen.
Hoe voorkom ik financiële moeilijkheden?
Het is van groot belang voor de continuïteit van je zojuist gestarte onderneming dat er voor de belasting die nog betaald moet worden, voldoende wordt gereserveerd en dat er rekening mee wordt gehouden dat er een aantal aanslagen gelijktijdig kunnen komen! In de praktijk zien we echter vaak dat de winsten in de nog verse onderneming worden geherinvesteerd waardoor er op het moment dat de afrekeningen van de belastingdienst op de deurmat vallen liquiditeitsproblemen ontstaan.
Een andere mogelijkheid is overigens om de fiscus zelf (of via je accountant) al in de loop van het eerste boekjaar om een voorlopige aanslag te vragen. Deze zal te zijner tijd bij de aangifte in mindering worden gebracht op de af te dragen belasting en je voorkomt hiermee dat de fiscus een groot bedrag aan rente gaat rekenen. Het kan zelfs andersom! Wanneer je voorlopige aanslag bij het doen van de uiteindelijke aangifte te hoog blijkt te zijn geweest krijg je geld terug van de fiscus en over deze teruggave zal de fiscus juist rente vergoeden! En ook hiervoor geldt dat het rentepercentage van de belastingdienst meestal hoger ligt dan bij de gemiddelde bank. Zo valt er dus ook nog geld te verdienen aan de belastingdienst hoewel ook hier, net als bij banken geldt: “resultaten uit het verleden bieden geen garanties voor de toekomst!”
